September 19th, 2019
Po skończonym wciskaniu (próbie penetracji trzpienia) usuwa się nadwagi (obciążniki) i pobiera się z badanego gruntu próbki o ciężarze około 50 G z miejsc położonych nieco poniżej powierzchni i po obu bo- kach wgłębienia pozostałego po wciskaniu oraz 2 próbki z całej próbki gruntu w cylindrze. Próbki te służą do określenia zawartości wody po badaniu nasiąkliwości w strefie poddanej naciskowi (wciskaniu trzpienia) oraz dla ustalenia średniej wilgotności gruntu w cylindrze. Obliczenia i wyniki. Wszystkie pomiary, wykonane w czasie uprzednio opisanych badań, pozwalają obliczyć: – ciężar objętościowy zagęszczonego gruntu w stanie suchym, – zawartość wody po badaniu nasiąkliwości – czas nasiąkania, – pęcznienie liniowe, – wskaźnik nośności. Ciężar objętościowy w stanie suchym Ciężar próbki zagęszczonej w stanie wilgotnym Gw wyprowadza się z całkowitego ciężaru wilgotnego (z ważenia cylindra z próbką zagęszczoną) przez odjęcie ciężaru cylindra (cylinder z podstawą) ustalonego przed zagęszczeniem. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 19th, 2019
W ostatnich latach w różnych krajach rozwinęły się własne metody kontroli nośności istniejących nawierzchni drogowych, z czego najczęściej stosowane w Polsce są obciążenia statyczne warstw nawierzchni płytami (aparatury VSS) lub pomiar ugięć nawierzchni ugięciomierzem pod obciążeniem samochodem ciężarowym o obciążeniu na oś tylną 8 T. b. Badania podłoża oraz warstw nośnych nawierzchni aparaturą VSS Cel i założenia metody badań VSS Celem badań jest ustalenie nośności nawierzchni przy danym pod- łożu gruntowym lub danej warstwy nośnej przy odpowiednim obciążeniu koła oraz określenie współczynnika charakteryzującego całkowite, czyli sprężyste i trwałe, odkształcenie podłoża gruntowego, podbudowy, poszczególnych warstw nośnych, tj. bez warstwy ścieralnej. Nośność gruntu lub nawierzchni podatnej charakteryzuje się wielkością oporu napotykanego przy zagłębianiu trzpienia penetrometru (zagłębianie połączone z wyciskaniem na boki cząstek gruntu), a także wielkością oporu stawianego przy. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 19th, 2019
Ugięcie nawierzchni bada się ugięciomierzem pod tylnymi kołami typowego samochodu ciężarowego o obciążeniu na tylną pojedynczą oś 8 ton, tj. 4 tony na bliźniacze (podwójne) koło. Końcówkę (mackę) ugięciomierza ustawia się za samochodem w odległości około 6,0-7,0 m od tylnej osi samochodu na przedłużeniu środka szpary (odstępu) między bliźniaczymi kolami. Następnie na nawierzchni rysuje się linię kredą i dodatkowo układa linię drewnianą odpowiednio oznakowaną dla ułatwienia najechania samochodu tak, żeby końcówka ugięciomierza znalazła się w szparze między bliźniaczymi kołami, oraz zatrzymywania samochodu w odległościach 5; 3; 2; 1; 0,5 m. Postój samochodu na każdym stanowisku ogranicza się tylko do czasu potrzebnego do dokonania prawidłowego odczytu na czujniku, tj. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 19th, 2019
Walce okołkowane nadają się do zagęszczania tylko gruntów spoistych o niewielkiej wilgotności. Wilgotności optymalne gruntu dla tych walców są znacznie mniejsze niż dla innych. Walce te wymagają dużej liczby przejść (8-15). Wydajności osiągane przy użyciu tych walców są nieduże. Badania wykazały, że nawet przy dużej liczbie przejść część gruntu nie była w ogóle ugniatana kołkami walca. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 19th, 2019
Dobre uszczelnianie papierem szybrowym chroni piec przed dostępem fałszywego powietrza, które przedostaje się przez nieszczelności przegród papierowych, zaworów przykryw czeluści itp. , osłabia ciąg gazów do komina i pożera dodatkowo duże ilości paliwa. Komory zostały ostatnio naładowane surowcem, a komora jest bieżąco załadowywana. Bramki wejściowe do komór włącznie po ustawieniu w nich surowca szczelnie zamurowano. Komory włącznie utworzyły po przejściu ognia długi tunel, gdyż rozdzielający je papier szybrowy uległ spaleniu przez przesuwający się ogień. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 19th, 2019
Piece szybowe. Najprymitywniejszym , ale do dziś jeszcze używanym piecem produkcyjnym jest piec szybowy, ręcznie obsługiwany piec przesypkowy o naturalnym ciągu powietrza Główną częścią pieca jest uformowany z cegły ceramicznej lub kamienia szyb w postaci pionowego, kolistego kanału wyłożonego ogniotrwałą cegłą szamotową . Górny otwór szybu (gardziel)przedłużony jest kominem, zwiększającym ciąg powietrza w szybie. Przez gardziel zasypuje się do szybu wsad, tzn. kamień i paliwo. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 19th, 2019
Drobniejsze frakcje wapna normalnie wypalanego dostają się do gaszarni, gdzie zalane wadą lasują się na hydrat suchogaszony. Po ochłodzeniu suchego proszku w silosach dojrzewalnych, hydrat skierowuje się da separatorów powietrznych. Gotowy produkt magazynuje się w zbiornikach (silosach) hydratu suchogaszonego. Przeznaczony do wysyłki hydrat pakuje się do papierowych worków. Powierzchniowy kamieniałam odkrywkowy zakładu został z biegiem czasu zmechanizowany. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 19th, 2019
Przy chlorowaniu wody zanieczyszczonej fenolem, nawet w minimalnym stopniu, występuje silny zapach chlorofenolu, czyniąc wodę niezdatną. Zapobiega temu wprowadzenie amoniaku do wody (metoda anionizacji). Powstają chloraminy: NH40H + HOCI = NH2CI + 2 H20 które wprawdzie osłabiają, nico działanie bakteriobójcze chloru, zabezpieczają jednak przed zapachami chlorofenolowymi. c Działanie odkażające dwutlenku chloru CI02 jest silniejsze niż chloru, a poza tym CI02 można wytworzyć z,3% roztworu chlorynu sodu, NaCI02, wprowadzonego do chlorownicy wypełnionej, chlorem. stosowane często przechlorowywanie (dawki 5-10 mg Cl/I i więcej) zapewniają skuteczne odkażanie wody, równocześnie odbarwiając ją oraz pozbawiając specyficznego zapachu i smaku. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 19th, 2019
SIEĆ WODOCIĄGOWA 9. 1. ZASADY OBLICZANIA PRZEWODÓW WODOCIĄGOWYCH Sieć wodociągowa musi być tak zaprojektowana, aby dopływ wody do każdego punktu był zapewniony i koszt sieci możliwie niski. Wydatki na sieć wynoszą 70-90% kosztów całego wodociągu i dlatego sieć musi być zaprojektowana i całą starannością. Ciśnienie w sieci musi być wystarczające ze względów gospodarczych i pożarowych. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 19th, 2019
Obliczenie ciśnienia w rurociągu należy przeprowadzić dla najniekorzystniejszych przypadków: dla rozbioru godzinowego o najwyższej wartości dla najniekorzystniejszego punktu sieci kiedy zachodzi potrzeba dostarczenia wody do gaszenia pożaru. W tym przypadku tylko część zapotrzebowania pokrywana jest ze stacji pomp (np. 2/3-3/5), reszta ze zbiornika. Jeżeli osiedle jest położone na terenie o znacznych różnicach poziomów, wówczas projektuje się wodociągi strefowe. Dla części osiedla nisko położonych ciśnienie musi ulec redukcji przy zastosowaniu zaworów redukcyjnych; dla położonych wysoko – ciśnienie musi być wyższe co osiąga się za pomocą przepompowywania na wyższy poziom bądź za pomocą hydroforów. Read the rest of this entry »
Comments Off